İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DEĞER VE SEVGİ

Sevdiğimiz insanlara sevgimizi fazlasıyla göstermemiz gerektiğini düşünmüşümdür hep. Çünkü kime ne zaman, ne olacağı belli değil. Sevdiğimiz insanları boşuna değil iyi yönleri yüzünden seviyoruz. Mesela annemiz; bize yaptığı sonsuz fedakarlıklar için seviyoruz. Veya en yakın arkadaş; dürüst, yardımsever, iyi kalpli olduğundan seviyoruz. Yani hiçbir duygumuz boşuna değil. Peki kaç kişiye sevgimizi gösterebiliyoruz? Bizim için önemli kaç kişiye öylesine bir zamanda “seni seviyorum” diyebiliyoruz? Onların o kadar olumlu yönleri varken neden sevgimizi gösterip onları ödüllendirmeyiz? 

      Bir insan sevgisizlik ve değersizlik yüzünden kendini otomotikman bir boşluğa atar. Ve kendini bir kez değersiz hissedince bu sürekli tekrarlar, en küçük şeyde bile kendini değersiz hissedersin. Size bir fare deneyinden bahsetmek isterim; “Belirli süreler içinde üç fare test edilmiştir. Birinci fare aç, ikinci fare susuz, üçüncüsü ise ilgisiz bırakılır. Üçüncü farenin yaptığı hiçbir şeye tepki verilmemiş ve yok sayılmıştır. Ve bu fare ölmüştür.” Demek ki birini değersiz hissettirmek en büyük cezadır. 

      Uçuk kaçık insanları yargılarken onların bir de iç dünyalarına bakmak lazım. Aile düzenini bilemeyiz. Veya ona ne kadar ilgi gösterildiğini, sevgi gösterilip gösterilmediğini bilemeyiz. Yargılamamak lazım, saygı, sevgi göstermek lazım. 

      Mesela bir doğum gününde, doğum günü çocuğuna değil de diğerlerine ilgi göstermek doğum günü çocuğunun yalnızca maddi destek aldığı, manevi destek pek de almadığını gösterir. Bazen lüks hediyeler değil sıkıca sarılmak gerekir.  Şefkatli davranmak gerekir. 

    

  Sevdiklerimize sevgimizi göstermezsek onları değersiz hissettiririz. Çiçekler nasıl susuzluktan solarsa, insanlar da bakımsızlıktan, değersizlikten, başkasından güç, destek, sevgi alamazlarsa solar.       Sevgimizi başkalarıyla paylaşmalıyız. Bu konuda bencillik etmemeliyiz. O zaman bana gerçekten değer verebilen, seven herkese teşekkür edip, onları sevdiğimi söylemek isterim; İyi ki varısınız!..

Elanur ÖZ

2 Yorum

 1. Yunus Yunus 15 Eylül 2019

  Maşallah, çok güzel bir yazı olmuş, devamını dilerim…

 2. Celal Korkut Celal Korkut 19 Aralık 2019

  #herşeyinbaşısevgi

  Sevgi Yoksa Eğer…

  İçinde nefreti yaşatan insan yüreğindeki sevgiyi kovmuştur.

  Artık onu bulması çok zordur.
  Sevgisizlik ağır bir yüktür.

  Acımak, sevgi değildir. Üstünlük iddiasıdır.

  Hoşgörü sevgi değildir, istemediğine katlanmaktır.

  Bağımlılık sevgi değildir, gereksinmenin karşılanmasıdır.

  Sevgi, değer vermesini bilmektir.

  Sevgi yaşama hakkını kabul etmektir.

  Sevgi, varolmaktan kıvanç duymaktır.

  Sevgi birlikte olmaktan sevinç duymaktır.

  Sevgi, eşitliğin duyumsanmasıdır.

  Sevgi tüm yapay ayrımların yaşamdan çıkarılmasıdır.

  Sevgi bilinçtir, sevgi insan olmaktır.

  Sevginiz olmadıktan sonra, daha çok paranız olsa, daha üstün olsanız, daha çok toprağınız, eviniz, arabanız, malınız olsa ne olur?
  Sevginiz yoksa hiçbir şeyiniz yoktur

  Dr. Erdal Atabek

  Sevgiyle kal Elanur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir