İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DEĞER VE SEVGİ

Sevdiğimiz insanlara sevgimizi fazlasıyla göstermemiz gerektiğini düşünmüşümdür hep. Çünkü kime ne zaman, ne olacağı belli değil. Sevdiğimiz insanları boşuna değil iyi yönleri yüzünden seviyoruz. Mesela annemiz; bize yaptığı sonsuz fedakarlıklar için seviyoruz. Veya en yakın arkadaş; dürüst, yardımsever, iyi kalpli olduğundan seviyoruz. Yani hiçbir duygumuz boşuna değil. Peki kaç kişiye sevgimizi gösterebiliyoruz? Bizim için önemli kaç kişiye öylesine bir zamanda “seni seviyorum” diyebiliyoruz? Onların o kadar olumlu yönleri varken neden sevgimizi gösterip onları ödüllendirmeyiz? 

      Bir insan sevgisizlik ve değersizlik yüzünden kendini otomotikman bir boşluğa atar. Ve kendini bir kez değersiz hissedince bu sürekli tekrarlar, en küçük şeyde bile kendini değersiz hissedersin. Size bir fare deneyinden bahsetmek isterim; “Belirli süreler içinde üç fare test edilmiştir. Birinci fare aç, ikinci fare susuz, üçüncüsü ise ilgisiz bırakılır. Üçüncü farenin yaptığı hiçbir şeye tepki verilmemiş ve yok sayılmıştır. Ve bu fare ölmüştür.” Demek ki birini değersiz hissettirmek en büyük cezadır. 

      Uçuk kaçık insanları yargılarken onların bir de iç dünyalarına bakmak lazım. Aile düzenini bilemeyiz. Veya ona ne kadar ilgi gösterildiğini, sevgi gösterilip gösterilmediğini bilemeyiz. Yargılamamak lazım, saygı, sevgi göstermek lazım. 

      Mesela bir doğum gününde, doğum günü çocuğuna değil de diğerlerine ilgi göstermek doğum günü çocuğunun yalnızca maddi destek aldığı, manevi destek pek de almadığını gösterir. Bazen lüks hediyeler değil sıkıca sarılmak gerekir.  Şefkatli davranmak gerekir. 

    

  Sevdiklerimize sevgimizi göstermezsek onları değersiz hissettiririz. Çiçekler nasıl susuzluktan solarsa, insanlar da bakımsızlıktan, değersizlikten, başkasından güç, destek, sevgi alamazlarsa solar.       Sevgimizi başkalarıyla paylaşmalıyız. Bu konuda bencillik etmemeliyiz. O zaman bana gerçekten değer verebilen, seven herkese teşekkür edip, onları sevdiğimi söylemek isterim; İyi ki varısınız!..

Elanur ÖZ

Bir yorum

  1. Yunus Yunus 15 Eylül 2019

    Maşallah, çok güzel bir yazı olmuş, devamını dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir