İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN DÜNYA

Biliyorsunuz ki şu son zamanlarda dünyanın hiçbir yerinde savaşlar bir türlü bitmek bilmiyor. Hep bir kavga, hep bir polemik… Yeter artık değil mi? Ben hayatımda hiç savaştan, kavgadan hoşlanan bir insan görmedim. Aslında sen de görmedin. Biri söylesin o zaman:

” Neden savaşlar bitmek bilmiyor? ”

Bu sorunun cevabını alana kadar sormaya devam edeceğim. Hiç kimse savaşı, kavgayı sevmiyorsa neden haberlere her baktığımızda hep böyle şeyler görüyoruz? İnsanlar kendilerini birilerinden üstün görüyor. ” Ben ondan daha üstünüm! ” diyor. Bir özgüven…  Başkalarının başarısıyla mutlu olamıyorlar. Anca kıskanırlar. Ne bu üstünlük savaşı? Dedim ya ”Üstünlük Savaşı” diye. Savaş her yerimizi sarmış.

Buna rağmen dünyaya gülerek bakmayı bilenler var. Kimler mi? Bizler… Çocuklar. Filistin’de, Kudüs’te çocuklara ve kadınlara yapılan işkencelere rağmen dünyaya gülen gözlerle bakabiliyoruz biz.

Bir de biz çocukları aşağılayanlar… Siz de çocuk oldunuz. Ama biliyor musunuz? Çocukları aşağılamanız sizin düşük seviyenizi gösterir.

Düşünsenize, dünyayı çocuklar yönetse… Bence muhteşem olurdu. Dünyanın her tarafı hayallerle süslenirdi. Savaşlar yok olurdu. Herkes mutlu olurdu.

İşte biz hep böyle hayaller kuruyoruz. Ama biz küçük olduğumuz için bazı şeyleri yapamazmışız. Kim uyduruyor ya bunları? Bir gitsinler lütfen! Kendilerine baksınlar. Akıl yaşta değil baştadır! Bunu da unutmasınlar… Evet böyle bir atasözü var diye büyüklerimizi aşağılayacak değiliz. Ne kadar ” Akıl yaşta değil baştadır.” desek de aklı başa getiren de yaştır bence…

Neyse konumuzdan çok uzaklaşmayalım. Çocukların dünyaya bakışı gibi bakmaya çalışın ve şunu unutmayın! Gelecek çocuklara yani bizlere emanet. Bize ne derseniz, ne yaparsanız hepsini aklımıza kazıyoruz. Ve büyüyünce de onları yapacağız, söylediklerinizi söyleyeceğiz. Yani… ” Ne ekersen onu biçersin. ”

SAVAŞSIZ BİR DÜNYA UMUDUYLA…

Elanur ÖZ

2 Yorum

  1. Dilek Dilek 30 Aralık 2017

    Benim güzeller güzelim ❤ Ne güzel belirtmişsin “Akıl yaşta değil baştadır!” diye…Aklı yaşından büyük olanım, çocukluğunu da arada hatırlayanım. Ah şu büyükler yazdıklarını bir idrak edebilseler eminim daha güzel bir dünya olacak… Tebrik ediyorum bi tanem seni. Hiç bitmesin kelimelerin. Daim olsun iyimserliğin…

  2. Erkan Erkan 17 Ocak 2018

    Çocukluğuma geri dönmek için neler vermezdim. O kadar güzel açıklamışsınız ki teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir