İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DÖNÜP BAK ETRAFINA!

Hani çoğunluğun dediği bir şey var ya; Gerçekleri görmekten nefret ediyorum. Ben de öyleydim. Ama gerçekler ne kadar acı olsa da onları görmek gerekir. Hatta onları bize gösterenlere teşekkür etmeliyiz.
Şöyle bir etrafıma bakıp görüyorum ki insanlar birbirlerine güvenmez olmuş, etraf iğrençliklerle dolmuş… Siz otururken dünya nerelere gidiyor farkında mısınız? Pembe perdeyi gözünüzden kaldırın da bir bakın etrafınıza. Gerçeklere bakın ve gerçeklerden korkmayın. Sırf dilde demeyin ”İnsanlar çok kötü” diye. Yayın etrafınıza. Yanlış düşünen biri varsa uyarın onu. Yanlış yola sürüklenen varsa çekip kurtarın onu o yoldan. Veya bir insanın kötü hareketini görünce engel olun ona. Ama bunların hepsini insanca yapın. Tehdit ile değil.
Çok canım yandı etrafıma bakınca benim… Ne iğrenç bir hal almışız biz. Gündemdeki her konu ile ilgili yazı yazarken ben, o ayaklarını kestikleri masum köpekle ve 2 tane meleğe yapılan iğrençlikle ilgili bir şey yazmadım. Çünkü ben kötü konuları araştırıp onların detayını öğrenip, insanlığımdan utanıp yazı yazmaktan bıktım! Ne kadar yazarsam yazayım insan olmayı başaramayacaklar var çünkü!
Sevgiyi öğretin çocuklarınıza ve etrafınızdaki insanlara. Saygı göstermeyi öğretin mesela. Hayvanların insanlardan bir farkı olmadığını öğretin. En ufak hatada bağırıp çağırmamayı, kalbini kırmamayı öğretin onlara. Vurmayı değil de okşamayı öğretin. İyiliği, yardım etmeyi, paylaşmayı öğretin. Faydalı bulduğunuz her videoyu, her bilgiyi, her yazıyı gösterin onlara. Ve onlara deyin ki;
”Seni çok seviyorum. Ve sana diyeceklerimi asla unutmamanı istiyorum. Sen çok önemlisin. Her insan gibi. Hiç kimseden üstün değilsin. Hiç kimse de senden üstün değil. İnsanları güzelliğine, fiziğine, ten rengine, yaşına, parasına, giyimine, dinine, ırkına, takımına, siyasi görüşüne göre yargılama. Hepsi senin gibi. Sen onları sırf bu saydıklarımla yargılarsan bu senin adaletsizliğini gösterir. Ayrıca insan olduğun için hayvanlara işkence edemezsin! Eğer böyle bir şey yaparsan da bu senin vicdansızlığını gösterir.”
Bu konuşmayı her ay yapınca çocuğunuz bunları yakınlarına da öğretecek. Hatta yetişkin olunca, yuva kurunca kendi çocuğuna bile. Ve böylece arkanızdan iyi bir nesil yetişecek. Belki de neslin kahramanı siz olacaksınız…
İyi insanların çoğalması dileğiyle…
Elanur ÖZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir