İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖN YARGI, NEFRET VE ELEŞTİRİ

Nefret ettiğiniz veya sevmediğiniz insanlar var mı? Varsa niye nefret ediyorsunuz? Görünüşünden dolayı mı? Veya saçma hareketler mi sergiliyor? Belki de duruşundan bile gıcık kapıyorsunuzdur. Bir insandan nefret etmek bu kadar kolay mı?  Acaba sevmek mi, sevmemek mi daha kolay?

Bazı insanlar karşısına çıkan tüm insanların kusurlarını bulup onları yıkıcı şekilde eleştirmekte. Fakat başkaları onu eleştirince hemen burun kıvırıyor. En büyük eksiklik kendisinde aslında… Kendini eleştirmek zordur fakat diğerlerini eleştirmek kolaydır. İnsanlar da çoğu zaman kolayı seçerler. Bunun için kimse ”Ne eksiğim var? Bunu nasıl düzeltebilirim?” diye düşüneceğine, diğerlerinin kusurlarını en ufak noktaya kadar incelerler. Sonra da o kişiden uzaklaşırlar iyice.  Size bir tavsiye sunayım mı? Biriyle ilk konuştuğunuzda kişiliğini analiz etmeye çalışın. Eğer size uyan bir karakteri varsa yakınlık kurun. Eğer kişiliği size uymuyorsa uzaklaşın ondan. Çünkü büyük ihtimalle daha sonra aranızda tatsızlıklar çıkacaktır. Bu tatsızlıklar da yerini nefret dolu düşmanlığa bırakacaktır.

Nefret ile sevmemeyi de karıştırmamak gerek. Nefretin içinde kin ve öfke yoğundur. Bir insanı sevmediğinizde ise içinizde ön yargı oluşur. Sevmemek sonradan sevgiye dönüşebilir belki ama nefretin sevgiye dönüşebilmesi çok zor.

İçinizde iyi duygular besleyin. Öfkeden, stresten olabildiğince uzak durun. Sakinleşin çünkü sakinliğin beyni koruması gerçeği var.  İnsanları sevin. Fakat yalnızca sizi gerçekten sevenleri sevin ki kalbinizde boş kalabalık olmasın. İnsanlar size ne kadar değer veriyorsa siz de onlara o kadar değer verin. Ve sevdiğiniz  birkaç kişiye bir cümlelik bile olsa bir şey yazın. Okusun. İçindeki mutluluğu tahmin edemezsiniz. Şu anlık hayatta iken kıymetini bilin ve onlara sevildiğini hissettirin. Şimdi yapmazsanız yarın bazı şeyler için çok geç olabilir.

Çok da duygusala bağlamamak gerek. Söylemek istediklerim şunlardı aslında; Önünüze geleni yargılamayın. Kendinizin  kusursuz olduğunu düşünmeyin. Bırakın da insanlar da sizi eleştirebilsin.  Kendinizi  çok da nimetten saymayın. Birileri için değersizsinizdir, birileri için değerlisiniz… Mesela eğer buraya kadar  okuyup bıkmadıysanız benim için değerlisiniz… Sevdiklerinizle harcayın zamanınızı.

Bir gün bazı insanlar için yalnızca bir anı olacaksınız ve en iyisi olmak  için elinden geleni yapın…

 

Elanur ÖZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir